Nie len na západe, ale aj v firmách na Slovensku budeš bezpochyby viac úspešný, ak budeš ovládať anglický jazyk aspoň na komunikačnej úrovni. Aj ja som pred rokmi zamestnával a prijímal ľudí. Nie len na Slovensku, ale aj v Nemecku. Každý si rád píše do životopisu „ovládam anglický jazyk“. Ak ale šéf preverí jednoduchou konverzáciou potenciálneho kandidáta, všetka pravda vyjde na povrch. Pravda je, že vo väčšine firiem na Slovensku ano sám šéf ju neovláda, tak kandidátov nemá ani kto preveriť. Ale raz za čas sa taká situácia vyskytne.

Preto sa viac koncentruj na to, aby si zvládol hovorenú angličtinu, ako by si mal niekoho zasypať bezvýznamnými, no drahými certifikátmi z hromadných neefektívnych kurzov angličtiny.

Ak teda pracuješ, alebo si hľadáš prácu na Slovensku, tak znalosť Angličtiny je dnes priam nevyhnutná. Slovensko je malé a dnešné firmy aby prežili, musia zákonite obchodovať so zahraničím. Je jedno, aká je to susedná krajina, všade, okrem Čiech, sa dáva do popredia angličtina. Aj keď lámaná, tzv. express english, ale stále je to angličtina, kde potrebuješ ovládať aspoň základné frázy.

Rovnako je to z rešpektom od spolupracovníkov a od tvojho šéfa. Ak budeš hoci len na hovorovej úrovni ovládať anglický jazyk, rešpekt k tebe sa bezpochyby zväčší. Ak sa tvoj šéf bude rozhodovať, koho vezme do nového projektu, budeš to ty. Ak sa bude firma rozhodovať, koho vezme na nejakú pozíciu, alebo koho majú povýšiť, budeš to práve ty, ak budeš ovládať hovorené angličtinu. Nezabúdaj, že v privátnom sektore sú certifikáty a ocenenia k ničomu. To nie je univerzita. Tam nikoho nezaujíma, že dokážeš vysvetliť pravidlá anglickej gramatiky.

V privátnom sektore vždy rozhoduje, ako si prospešný pre firmu, ako tej firme pomôžeš zarobiť peniaze, zvýšiť obrat, dostať zákazku, atď. Preto sa koncentruj len a len na to, aby si dokázal v praxi komunikovať. To je celé čo sa ráta a čo ti na konci prinesie úspech.

V neanglicky hovoriacich krajinách je lepšie, ak sa snažíš hovoriť anglicky

V zahraničí, kde sa nehovorí primárne po anglicky je lepšie, ak ako cudzinec hovoríš len po anglicky. Lebo potom ste n jednej úrovni. Ak náhodou nevedia anglicky, alebo veľmi slabo, potom sú oni za hlupákov sami pred sebou (samozrejme nikdy im to nedaj pocítiť, to už by bolo arogantné).

Ale aj tak nezabúdaj, že samotná angličtina ti pracovné miesto nezíska. Znalosť angličtiny je dôležitá, ale stále maj na pamäti, že na západe bude človek úspešný, ak budú výsledky. Ak budeš pracovitý, budeš skromne makať a mať výsledky, v takom prípade ti angličtina veľmi pomôže získať dôveru, rešpekt, viac zodpovednosti a samozrejme vyššie platové ohodnotenie.

Ak sa ti článok páčil, zdielaj ho na sociálnych sieťach. Ak máš akúkoľvek otázku, napíš ju dolu do komentára.

S pozdravom, Milan Marko