Všetci sa už určite tešíme, že už tu nie je žiadny vymyslený vírus a s ním ani žiadne bláznivé rozhodnutia vlád. Nemyslím len tú Slovenskú, ktorá robila tie najhoršie rozhodnutia zo všetkých vlád na celom svete. Život sa vracia do starých koľají, začneme teda normálne cestovať, kde znalosť anglického jazyka je štandardná výbava každého cestovateľa.

Nechcem, aby bol toto politický, alebo proti-koronový článok. Nedá mi ale nespomenúť niekoľko faktov, prečo svetové vlády (okrem Švédska a Bieloruska) spravili fatálne zlé rozhodnutia a naša vláda určite tie najhoršie, aké mohla.

Opatrenia proti koronavírusu nemôžu byť viac devastačné pre spoločnosť, ako vírus samotný

Žiaľ, to sa dialo celý čas. Tie opatrenia boli pre spoločnosť oveľa horšie a následky budú ešte horšie, ako samotné opatrenia. Čo je ešte viac šokujúce, že tie rozhodnutia sa spravili na základe akýchsi prognóz.

Nechcem vyznieť ako sa hovorí “Po vojne je každý general”, ale nedá mi nespomenúť niektoré fakty a argumenty, ktoré boli známe už koncom apríla. Ale teraz ich už musia vidieť aj tí najpokakanejší ľudia z koronavírusu.

Jediný argument, ktorí majú je, že „Pozri záberi z médií, zomierajú ľudia.”. Áno, zomierajú, ale aké sú štatistiky? Koľko je veľa, koľko je málo, aký počet je potrebný na vyhlásenia pandémie a karantén, atď.? Každý si môže vyhľadať, že korona-úmrtnosť je oveľa nižšia, ako pri autonehodách. A v takej Brazílii (odkiaľ som pred dvomi mesiacmi priletel) a USA je úmrtnosť na/s koronou oveľa menšia, ako počet násilných vrážd. Či to boli úmrtia NA koronu, alebo S koronou, to je ďalšia téma sama o sebe.

Na Slovensku zomrie každý rok minimálne 220 ľudí pri autonehodách. Z toho až 60 chodcov. Väčšinou sú to mladí ľudia do 50 rokov. Za to s koronou na Slovensku zomrelo 28 ľudí nad 65 rokov a ani jeden prípad na koronu. Všetko boli prípady s koronou, tada mali aj iné smrteľné choroby. Čo tým chcem povedať je, že na Slovensku (a aj vo väčšine krajín v EU) sa koronavírus mladých ľudí vôbec netýka.

Logicky sa ponúka otázka, prečo teda úplne neobmedziť autodopravu? Nebudeme vôbec jazdiť. S nulovou premávkou Slovensko dosiahne nulovú úmrtnosť na cestách. Potom môžu naši politici vykrikovať: “Nepokazme si to.” Tu si ale každý položí otázku: “No OK, na jednej strane nezomrie 220 ľudí na cestách, ale aké iné straty na životoch budú v iných odvetviach?”

Ak sa obmedzí doprava, nebude zabezpečený prevoz chorých do nemocníc, nebude zabezpečený dovoz potravín do obchodov, bude hlad, nebude práca, atď. Nikto nepochybuje ani na sekundu o tom, že záchranou tých 220 mŕtvych na cestách, by skolaboval systém a zomrelo by desaťtisíce ľudí. Každý teda prizná, že tých 220 až 500 mŕtvych každý rok na Slovenských cestách je prípustné číslo.

Prečo si ale takto ľudia nepoložia otázku aj pri koronavíruse a pri ich opatreniach? Nikto sa nespýtal: “Je tu vírus, robíme opatrenia aby nezomreli ľudia. Ale dajme si to do pomeru: Zomrelo 28 ľudí nad 65 rokov, ktorí aj tak už mali smrteľné choroby. Ale aké budú následky pre zdravých ľudí (to už nehovorím o buzerácii, šikanovaní, obmedzení slobody, pohybu, základných ľudských práv, atď.) a koľko ľudí zomrie na následky protikoronových opatrení?“

Milióny ľudí stratili prácu, skrachovali biznisy, atď. To ešte nespomínam, že sa budú zvyšovať dane a budeme sa na tieto opatrenia skladať všetci. A čo stovky, možno až tisíce ľudí, ktorí čakali na operácie, alebo rôzne zdravotné procedúry ale nemohli sa vykonať, lebo „korona“? A takto by som mohol pokračovať.

Každý, aj ten zadubenejší človek už teraz vidí, že tie opatrenia proti korone boli oveľa viac devastačné, ako samotný koronavírus. A kto to nevidí, tak to len a len preto, lebo “zatiaľ” nemá žiadny iný väčší problém, ako samotné opatrenia.

Iba jeden nešťastný príklad zo života. Jeden známy môjho kamaráta mal pred dvomi mesiacmi vážnu autonehodu a potreboval súrne operáciu. Lekár mu ale povedal: „Najprv Vás musíme otestovať, či nemáte COVID, až potom Vás môžeme začať operovať.“ Práve v takýchto situáciách si človek uvedomí realitu a bezvýznamosť celého vírusu a jeho opatrení. Aj tento človek bol pred nehodou veľký „korona-pokakanec“. Ale keď tam kričal od bolesti na doktorov, že predsa mladí ľudia nemajú žiadnu koronu, nikto ho nepočúval. Zvíjal sa tam niekoľko hodín v bolestiach, až mu neprišlo oficiálne z laboratória, že je COVID-negatívny (aké prekvapenie, však?) a až potom ho začali operovať. Nikomu nič zlé neželám, ale toto sa môže naozaj prihodiť každému.

Na záver taký malý fakt, ktorý si môže overiť každý: Vypnite televízor, internet, nečítajte noviny. Len sa pýtajte ľudí, ktorých poznáte osobne, či niekto reálne má ten vírus, alebo pozná niekoho, kto ho má, alebo mal. Ja napíšem za seba. Spýtal som sa za posledné dva mesiace asi 200 ľudí a to mám priateľov v Brazílii, Kolumbii, USA, Kanade, Afrike, Ázii a celá EU, aj Taliansko, Španielsko. Výsledok: Iba jeden 88 ročný dedko môjho kamaráta zomrel v Nemecku S koronou (nie NA koronu). Posledných 10 rokov mal rakovinu, ale našli mu ešte aj COVID, tak ho dali oficiálne do štatistky. Okrem toho nepoznám nikoho, kto by sa stretol s koronou a ani nikto z mojich asi 200 opýtaných tiež nie. Za to som sa dozvedel, že dvaja známy-zámych zomreli na autonehodu, dvaja na chrípku, jeden násilnou smrťou, jeden sa utopil a jeden na rakovinu. Tak sa logicky pýtam, kde je ten vírus? A ak teda niekde je, nezdá sa mi byť nebezpečnejší, ako ostatné nástrahy nášho každodenného života. Pri vypytovaní som sa dozvedel aj iné nepríjemnosti z ich okolia a o ich susedoch: veľa ľudí stratilo prácu, zatvorili fungujúce biznisy, prepustili zamestnancov a prišlo k niekoľkým rozvodov.

Ak si niekto myslí, že zľahčujem nejaký vírus, tak to nie je pravda. Vírusy tu vždy boli, treba byť opatrný, dodržiavať hygienu, atď. Ale ak niekto začne neúmerne stresovať o korone, tak ja vždy odpoviem, že on zľahčuje následky opatrení koronavírusom. A tie sú dokázateľne drastickejšie ako nejaký koronavírus, s ktorým sa skoro nikto reálne nestretol. A ak sa s ním aj niekto stretol, tak stále je to štatisticky neporovnateľne menej, ako s inými nebezpečnými nástrahami nášho života. Len si polož otázku, koľko ľudí si poznal, ktorí zomreli pri autonehodách, alebo pri nejakých iných nešťastiach. A koľko poznáš mŕtvych na koronu?

Ako vidíš, nekomentoval som žiadnych „expertov“, virológov, konšpirátorov a ani žiadne médiá. Nepozerám televízor, čítam minimum správ, takže nie som nijak ovplyvnený maistreamom. Popísal som len to, ako to celé vidím ja a život ľudí, ktorých poznám, alebo stretám. Je čas sa vrátiť do reality, strhnúť tú handru z tváre a začať normálne žiť. Netreba sa ničoho báť.

Jeden môj kamarát má na túto celú maškarádu veľmi pragmatický názor: „Ak nebude infikovaných, alebo mŕtvych v mojom veku viac ako pri autonehodách, tak pre nejaké opatrenia ani prstom nepohnem.“

Investícia do jazyka sa ti mnohonásobne vráti

V každom prípade hranice sa uvoľňujú, bude sa opäť cestovať, či už za zážitkami, alebo za prácou a znalosť angličtiny ti všade na svete len a len pomôžete: či už v súkromnom, alebo profesionálnom živote. S angličtinou budeš len profitovať, lebo investícia do učenia jazyka sa ti mnohonásobne vráti.

Ak máš nejaké otázky, pripomienky, atď. napíš ich do komentárov, alebo mne na email.

Ak máš záujem o vstup do onlinekurz Vizuálna Angličtina, môžeš sa prihlásiť tu.

S pozdravom, Milan Marko