Niet najmenších pochýb, že znalosť jazyka ti veľmi uľahčí cestovanie. A to nie len do anglicky hovoriacich krajín, ale prakticky do celého sveta. V tomto článku rozpíšem prípady v ktorých mne osobne pomohol anglický jazyk, keď som cestoval po Európe a iných kontinentoch, v ktorých sa nehovorilo po anglicky.

Začal by som mentalitou, ktorú musíš mať pri cestovaní. Pretože tento onlinekurz nie je len o obyčajnom učení jazyka, ale aj o pochopení iných mentalít.

Povedzme si na rovinu: naša Slovanská mentalita je v porovnaní s inými krajinami relatívne negatívna. Ak sa u nás niekoho niečo spýtaš na ulici, tak ti pravdepodobne nejako neutrálne odpovie. V niektorých prípadoch niečo odvrkne, ale zriedka kedy stretneš človeka, ktorý bude od prvej sekundy žiariť šťastím, že sa môže s tebou porozprávať a v niečom ti poradiť.

Musíš si uvedomiť, že vo svete sú ľudia veľmi príjemní. A to nie len v Južnej Amerike, kde je to až extrémne, ale aj na západe. Chápem, že americkí politici nerobia svojou kolonizačnou a dobyvačnou politikou dobré meno svojej krajine. Ale ak mám za seba hovoriť, tak najmilších ľudí som okrem Južnej Ameriky stretol práve z USA. A na druhom mieste boli Angličania a potom Švajčiari. to je moja osobná skúsenosť a myslím, že je dosť relevantná, akože som v tých krajinách žil niekoľko rokov a podnikal, či pracoval.

Kam tým smerujem je, že aj ak nebudeš dobre vedieť po anglicky, nie je žiadny dôvod hanbiť sa. Nikto sa s tebou neprestane rozprávať, alebo ťa vysmeje. Práveže naopak, budú sa snažiť pochopiť ťa, čo vlastne od nich chceš. A v neanglicky hovoriacich krajinách stretneš veľa ľudí, ktorí budú na to s angličtinou horšie ako ty a o to viac budú radi sa porozprávať po anglicky.

Ľudia od prírody veľmi radi pomáhajú iným, lebo sa tak cítia užitoční. Je to jeden z pudov, ktorý máme: aby sme boli osožní pre spoločnosť.

Tu je zoznam situácií, v ktorých mi aj slabá angličtina veľmi uľahčila život:

  • V obchodoch – Ak by si nemohol niečo nájsť, môžeš sa spýtať na čokoľvek. Najlepšie je, pýtať sa normálnych ľudí a nie tých, ktorí tam pracujú. Zamestnanci obchodov buď nemajú čas, len ti rýchlo ukážu, kde môžeš daný tovar nájsť. Alebo majú až moc času a budú ti chcieť predať aj to, o čo nemáš vôbec záujem.
  • Pýtať sa na cestu, na nejakú adresu, či na ulicu – Predovšetkým ak chceš ušetriť na taxíkoch a budeš hľadať nejaké miesto sám.
    Lepšie a rýchlejšie budeš čítať dôležité informácie – Toto je dôležité predovšetkým z hľadiska bezpečnosti. Naučiť sa čítať rôzne nápisy a upozornenia, ti veľmi ušetrí čas a nemálo peňazí.
  • Small talk – Nie je nič krajšie, ak bežná jednoduchá komunikácia s domorodcami niekde na ulici, či v rade na lístky na vlak, či na autobus. Je to ako objavenie nového sveta. Spomínam si, ako sa raz stál niekde v rade a spýtal som sa niečo človeka predo mnou. Nevedel mi odpovedať, no smažil sami nejako pomôcť. Tak som sa spýtal človeka z mnou. Ani on nepoznal odpoveď. Vznikla ale veľmi vtipná situácia, že títo dvaja páni sa začali spolu baviť medzi sebou a hľadať správnu odpoveď. Ja som ich len pasívne s úsmevom pozoroval.
  • Skutočne pochopíš mentalitu ľudí danej krajiny – V mojom videokurze vysvetľujem aj mentalitu západného sveta, ale nikdy nie je nad osobnou skúsenosťou. Ja ti vysvetlím veci, aby si predišiel trápnym situáciám, ale ak budeš cestovať, alebo žiť, či pracovať v tej či onej krajine, okrem ovládnutia jazyka, musíš bezpodmienečne ovládnuť aj mentalitu a myslenie tých ľudí. Dokonca som skalopevne presvedčený, že až v momente, keď vlezieš do hláv ľudí s ktorými žiješ, až vtedy budeš s nimi úspešný. S to nie len po finančnej stránke, v podnikaní, či v práci ale aj v privátnom živote. Ja som toho živím dôkazom.

Ak sa ti článok páčil, zdielaj ho na sociálnych sieťach. Ak máš akúkoľvek otázku, napíš ju dolu do komentára.

S pozdravom, Milan Marko